Uppdaterad: jan 2023

Öppet hus

Lärare och elever vid entrén under öppet hus

Välkommen till öppet hus

Lördag den 22 april är du välkommen till oss på Skanskagymnasiet. Då berättar vi om hur du kan bygga din framtid med oss och hur du får ditt första jobb på Skanska. Du får även se våra fina lokaler, både på skolan och internatet, och ställa alla dina frågor till våra lärare och elever på plats. 

  • Du som idag redan går teknikprogrammet på en gymnasieskola (oavsett vilken) får höra mer om hur det är att läsa ett fjärde tekniskt år hos oss och hur det kan leda till ett jobb på Skanska direkt efter examen.
  • Går du i nian och är intresserad av teknikprogrammet får du under dagen höra mer om vårt teknikprogram med inriktning samhällsbyggande och miljö, och hur det ger dig valmöjligheten att läsa vidare på universitet eller ta klivet ut i arbetslivet. 


Under dagen kan du även gå rundvandring på vårt internat. Då får du se rummen, de gemensamma utrymmena och träffa personalen. De elever som väljer att bo på vårt internat får både vänner för livet och otroligt fina minnen från sin tid här. 

Varmt välkommen!

Lördag 22 april
09:30–14:00
Trädgårdsgatan 26, 352 34 Växjö

Tillbaka till toppen